БУДИНОЧОК ДЛЯ ПТАХІВ
- fundkeyhope
- 26 лист. 2023 р.
- Читати 4 хв
Птахи, важливі для природи та життя людини, сьогодні стикаються із скороченням популяцій. Знищення природних місць існування, забруднення та зміни клімату загрожують їхньому існуванню. У цій статті ми розглянемо проблеми, з якими стикаються птахи та причини скорочення їх популяцій, а також дамо поради щодо створення власного скворечника для надання безпечного пристановища для птахів.

ЗАГРОЗИ ДЛЯ ПТАХІВ У СУЧАСНОМУ СВІТІ
Орнітологи по всьому світу спостерігають тенденцію скорочення популяції птахів. Руйнування та знищення навколишнього середовища та надмірна експлуатація ресурсів людиною є основною причиною зникнення птахів. Також на популяцію птахів впливає зміна клімату, що викликає лісові пожежі, повені, аномальну спеку та посуху. Птахи, важлива частина в природі та житті людини. Вони розповсюджують насіння рослин, знищують комах-шкідників, які шкодять рослинам, тваринам, людям та є переносником небезпечних інфекцій. Кількість птахів останнім часом стрімко зменшується, тим самим збільшується популяція комах, які шкодять деревам і знищують посіви. Також зменшується розповсюдження насіння рослин, що може призвести в майбутньому до голодування людства.
ЩО КАЖУТЬ У СВІТІ
Природоохоронна організація BirdLife узагальнила дані, зібрані дослідниками, захисниками природи, цивільними вченими, і дійшла невтішних висновків: 1409 видів птахів у світі перебувають на межі зникнення. За даними організації, скорочення популяції спостерігається у половини всіх видів птахів планети, а кожному восьмому виду загрожує зникнення.За останні 500 років вже зникли понад 160 видів птахів, і темпи вимирання збільшуються.Виною всьому, за даними представників BirdLife, діяльність людини, також на популяцію птахів, впливає зміна клімату.
ПТАХИ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ В УКРАЇНІ
На жаль, жертвами війни є також природа та її мешканці. Внаслідок військових дій понад два мільйони квадратних метрів землі на півдні країни забруднені залишками боєприпасів і небезпечними речовинами. Все це потрапляє в ґрунт, накопичуючись у високих концентраціях.
Під удар потрапляють птахи, що харчуються з поверхні земель. Птахам, які мешкають на водоймах, також стає небезпечно харчуватися. Снаряди, що лежать на дні, починають іржавіти, окислюватися, тим самим заприязнюється активно водне середовище, утворюється високий вміст важких металів. Негативний отруйний ефект від важких металів проявляється на птахах протягом року і може призводити до смерті, все залежить від концентрації зараження.
Безліч знищених природних ресурсів було знищено і спалено, у тому числі збудували лісові зони, дерева. Ліси виконували дуже важливу роль у гніздо будуванні птахів, це великі втрати для гніздових угруповань. Виявивши спалені ліси, птахи будуть змушені шукати інше місце, де немає обстрілів. Нове невдале обране місце для гніздування може призвести до вагомих втрат серед молодняку.
ЗРОБИ САМ БУДИНОК ДЛЯ ПТАХІВ
Ви можете допомогти птахам, зробивши самостійно будиночок для них за нашими кресленнями, відповідними сучасним стандартам. Готові будиночки ви можете розвісити у своєму місті. Також можете відправити нам на електронну пошту фотографії розвішаних будиночків, і ми додамо їх до наших соціальних мереж.
Під час збирання шпаківні не нехтуйте правилами техніки безпеки!
ПРАВИЛЬНІСТЬ ВИГОТОВЛЕННЯ БУДИНКІВ
Починаючи виготовлення будиночка своїми руками, варто перш за все потурбуватися про заготівлю матеріалу для будівництва. Хвойні породи дерева для будівництва пташиного будиночка абсолютно не підходять, так само як і Фанера, ДСП і ДВП, оскільки вони виділяють згубні для птахів токсини. Матеріалом для виготовлення шпаківень можуть бути дошки листяних порід, наприклад: осики, клена, дуба, берези, вільхи. Внутрішня поверхня дерев'яних дощок має бути трошки шорсткою. Слід дотримуватися розмірів шпаківень і годівниць, які вказані в наших кресленнях. Неправильно підібрані розміри можуть лише нашкодити майбутньому потомству.
Фарбувати та прикрашати шпаківні, орнітологи не рекомендують – це приваблює хижаків.
КРЕСЛЕННЯ БУДИНКІВ ТА ІНСТРУКЦІЯ УСТАНОВКИ
У жодному разі не прибивайте шпаківню та годівнцю безпосередньо до живого дерева!
ШПАКІВНЯ
Шпаківня допомагає птахам влаштувати свої гнізда і служить укриттям замість дупла. Птахам не завжди вистачає природних умов, а лісопаркові зони, де вони можуть знаходити відповідні місця для гніздування, стають менш доступними. Тому саморобні будиночки можуть вирішити цю проблему, надаючи птахам додаткові місця для гніздування і укриття.

ПРАВИЛЬНІСТЬ ВСТАНОВЛЕННЯ ШПАКІВНІ
Найкращий час для розвішування шпаківень - кінець березня – початок квітня. У цей період птахи прилітають із зимівлі та шукають місце для гніздування. Практика показує, що шпаківні також можна встановлювати восени та влітку, оскільки багато птахів за сезон 2-3 рази виводять пташенят. І навіть взимку, шпаківня служитиме як укриття від морозів.
Радимо розміщувати шпаківні на висоті не менше 3 метрів від землі; якщо плануєте розміщувати шпаківню в місті, то треба вішати вище (8-10 метрів). Дерево має бути міцним та здоровим. Потрібно врахувати, щоб шпаківня не знаходилася в зоні прямого сонячного проміння. Також птахів неминуче турбуватиме світло, шум, перепади температур.
Необхідно ретельно поставитися до вибору місця. Рекомендуємо розміщувати шпаківні на висоті не менше 3 метрів від землі; якщо плануєте розміщувати шпаківню в місті, то треба вішати вище (8-10 метрів). Потрібно врахувати, щоб шпаківня не знаходилася в зоні прямого сонячного проміння. Також птахів неминуче турбуватиме світло, шум, перепади температур. Шпаківня повинна бути спрямована отвором у бік, де менше дме вітер. Оптимальний напрямок – це схід та південний схід, та надійно укріплена з невеликим нахилом вперед, на міцне, здорове дерево.
Не можна прибивати будиночок цвяхами до дерева; найкраще прив'язати шпаківню до дерева дротом, підклавши під неї дерев'яні колодки завтовшки 3-4 см. Або прибити з боків дротяний гачок і причепити шпаківню до горизонтальної гілки, ближче до стовбура.
Перераховані вище умови не дають гарантій того, що шпаківня буде зайнята птахами. На заселення будинку впливає безліч факторів, не всі з яких досить вивчені.
ГОДІВНИЦЯ
Годівниця забезпечить стабільне харчування птахів у будь-яку пору року. Багато птахів залишаються зимувати у нашій країні. Птахам, що залишилися, не завжди вдається знайти собі їжу в зимові морози, багато хто гине від холоду і голоду. Але кожен із нас може допомогти птахам. Для цього треба лише змайструвати годівницю і слідкувати, щоб у ній щодня був корм.

ПРАВИЛЬНІСТЬ ВСТАНОВЛЕННЯ ГОДІВНИЦІ
Правильне розміщення годівниць є одним із найважливіших чинників для залучення птахів. Рекомендуємо розміщувати їх на південній стороні дерева, таким чином буде захищено від вітру та снігу. Годівницю слід вішати на гілках, що розташовані паралельно, не менше 3 метрів від землі. Товщина гілки також має відповідати вазі годівниці.
Підвісити годівницю на гілку досить просто. Найбільш вдалий для більшості годівниць спосіб - це підвіска за допомогою мотузки через дах. Перекинути мотузку через гілку і відрегулювати висоту. Важливо не обв'язувати дерево, а просто перекинути зверху. Гілка буде збільшуватися в розмірах, оскільки дерево росте.
Ще важливо перевірити, щоб при розгойдуванні годівниці мотузка не перетирала гілку, на якій висить. Цей спосіб добре дозволяє зробити годівницю помітною для птахів, зручною в обслуговуванні та захистити від небажаних відвідувачів.
Розвішавши будиночки, не забувайте регулярно відвідувати їх, щоб оцінити результати своєї роботи!
Використання матеріалів статті, зображень та текстів, а також автоматизоване копіювання інформації зі статті будь-якими програмами без письмового дозволу БФ "Ключ Надії" заборонено.